
Multicomp MC3570-1331-053 Reed Relay SPST-NO 5 VDC Through Hole 500 ohm mA
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Resistance | 500ohm |
| Switching Current Max | 500mA |
| Switching Voltage Max | 150VDC |
| Approvals & Standards | UL |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC3570-1331-053 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.58
-70%$6.58
$1.97Multicomp MC3570-1331-053 Reed Relay SPST-NO 5 VDC Through Hole 500 ohm mA
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Resistance | 500ohm |
| Switching Current Max | 500mA |
| Switching Voltage Max | 150VDC |
| Approvals & Standards | UL |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC3570-1331-053 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Product Range | - |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Resistance | 500ohm |
| Switching Current Max | 500mA |
| Switching Voltage Max | 150VDC |
| Approvals & Standards | UL |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC3570-1331-053 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



