STANDEXMEDER HM24-1A83-02 Reed Relay, SPST-NO, 24 VDC, HM, Through Hole, 1 kohm, 3 A
HomeStore
The HM24-1A83-02 is a High Voltage Reed Relay with epoxy encapsulated, 1A-form (SPST-NO) contact. This HM-series relay for PCB mounting suitable for switching up to 10kVDC and breakdown voltage up to 15kVDC, 2-pin out and through hole terminals. Replacement for mercury wetted relay.
  • 2VDC Drop-out voltage
  • 576mW Typical nominal coil power
  • 3ms Operate and 1.5ms release maximum time
  • -20 to 70°C Operating temperature range
Applications
Test & Measurement, Medical
Product details
Contact Configuration: SPST-NO
Coil Voltage: 24VDC
Product Range: HM
Relay Mounting: Through Hole
Coil Resistance: 1kohm
Switching Current Max: 3A
Switching Voltage Max: 7.5kV
Other details
Brand STANDEXMEDER
Part Number HM24-1A83-02
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2VDC Drop-out voltage
Applications
Test & Measurement, Medical
Product details
Contact Configuration: SPST-NO
Coil Voltage: 24VDC
Product Range: HM
Relay Mounting: Through Hole
Coil Resistance: 1kohm
Switching Current Max: 3A
Switching Voltage Max: 7.5kV
Other details
Brand STANDEXMEDER
Part Number HM24-1A83-02
Description
  • 2VDC Drop-out voltage
Coil Voltage: 24VDC
Coil Resistance: 1kohm
Switching Current Max: 3A
Switching Voltage Max: 7.5kV
Part Number HM24-1A83-02
STANDEXMEDER HM24-1A83-02 Reed Relay, SPST-NO, 24 VDC, HM, Through Hole, 1 kohm, 3 A | Tanotis