
Multicomp MC5008-W Terminal Ferrule Crimp White
Product details
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | White |
| Product Range | - |
| Overall Length | 14mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC5008-W |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.69
-70%$5.69
$1.71Multicomp MC5008-W Terminal Ferrule Crimp White
Product details
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | White |
| Product Range | - |
| Overall Length | 14mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC5008-W |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | White |
| Product Range | - |
| Overall Length | 14mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC5008-W |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










