MULTICOMP MCTA030/25 Toroidal Transformer, 30 VA, 2 x 25V, 600 mA, Panel, MCTA Series
- Power rating ranges from 15VA to 1000VA
- Secondary voltages ranges from 2 x 6VAC to 2 x 55VAC
- Dual primary winding for connection in series or parallel only
- Secondary windings can be connected in series or parallel or used independently
- Double insulated primary lead-out
- Flexible lead-out can be trimmed to any length without the need for removal of enamel
- 100% electrical and flash tested
Applications
Industrial, Power Management
Contents
Transformer, Dished mounting plate, 2 foam pads, Screw, Nut and Washer.
Product details
| Power Rating | 30VA |
| Transformer Mounting | Panel |
| Secondary Current Nom | 600mA |
| Product Range | MCTA Series |
| Secondary Voltages | 2 x 25V |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCTA030/25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Applications
Industrial, Power Management
Contents
Product details
| Power Rating | 30VA |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCTA030/25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description