MULTICOMP MCUST10P40B07RO Ultrasonic Sensor, Transmitter, 10 mm Diameter, 40 kHz, Plastic, Black, -35 �C to 85 �C
HomeStore
The MCUST10P40B07RO is a 40kHz Transceiver, with open structure and fission. Compact and light weight. High sensitivity and sound pressure. Less power consumption. High reliability.
  • 2500pF Capacitance
  • -35 to 85�C Operating temperature
Applications
Industrial
Product details
Sensing Range Max -
External Diameter 10mm
Sensing Range Min -
Beam Angle 50�
Operating Temperature Min -35�C
Product Range -
Switching Frequency 40kHz
Operating Temperature Max 85�C
Sensitivity (dB) -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCUST10P40B07RO
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2500pF Capacitance
Applications
Industrial
Product details
Sensing Range Max -
External Diameter 10mm
Sensing Range Min -
Beam Angle 50�
Product Range -
Switching Frequency 40kHz
Operating Temperature Max 85�C
Sensitivity (dB) -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCUST10P40B07RO
Description
  • 2500pF Capacitance
External Diameter 10mm
Switching Frequency 40kHz
Part Number MCUST10P40B07RO
You may also like
NEW
Thumbnail 1
ZF ELECTRONICS SRB22A2BBBNN SWITCH, ROCKER, SPST, 10A, 250V, BLACK
NEW
Thumbnail 1
WURTH ELEKTRONIK 7461383 Wire-To-Board Connector, Shank, M5, 2.54 mm, 16 Contacts, Press Fit
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 744772220 Choke, Line, WE-TI Series, 22 µH, 2.3 A, 3.6 A, 0.055 ohm, ± 10%
WURTH ELEKTRONIK 691352710004 Pluggable Terminal Block, 5 mm, 4 Ways, 24 AWG, 12 AWG, 3 mm², Screw
WURTH ELEKTRONIK 691361300005 Pluggable Terminal Block, 3.81 mm, 5 Ways, 26 AWG, 16 AWG, 1.5 mm², Screw
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 615032137921 Modular Connector, Cat5, RJ45, WR-MJ Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 4 Ports
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 615008138021 Modular Connector, RJ45, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
-70%NEW
WHITE RODGERS 3L11-160 DISC THERMOSTAT, SNAP ACTION
-70%NEW
WIELAND ELECTRIC 96.031.4153.1 Power Entry Connector, RST Series, Receptacle, 250 VAC, 20 A, Cable Mount, Screw
-70%NEW
WELLER XNT 4 Soldering Iron Tip, 45° Round, Bent, 1.2 mm
-70%NEW
WEIDMULLER STRIPAX ULTIMATE Wire Stripper, 24-10 AWG / 0.25-6mm² Flexible & Solid Conductors, 25mm Lengths
WAGO 793-501 Terminal Block Marker, Terminal Block Marker, Terminal Blocks, 5 mm
MULTICOMP MCUST10P40B07RO Ultrasonic Sensor, Transmitter, 10 mm Diameter, 40 kHz, Plastic, Black, -35 �C to 85 �C | Tanotis