MULTICOMP PRO MP-APOT-031-08-10(1010)A-M1 TE Cooler Module, 2.5 A, 3.6 V, 5.4 W, 1.34 ohm, 72.9 °C, 30 AWG Solid Bare Wire, 10 x 10 x 2.5mm
HomeStore
Product Overview
  • Precise temperature control, solid-state reliability
  • Hot side temperature is 27°C
  • Temperature difference at 300K is 72.9°C
  • Maximum voltage is 3.6V
  • Maximum current is 2.5A
  • Cooling power is 5.4W
  • Internal resistance is 1.34ohm
  • 7.2mm length, 10mm width, 2.5 ±0.127mm height
  • 0.05 / 0.05mm flatness/parallelism
  • 50.8 ±2mm lead length, -40°C to +120°C temperature range
Product details
Technical Specifications
No. of Stages
Current Max @ Diff Temperature Max
2.5A
Length
10mm
Depth
2.5mm
Product Range
Lead Wires
30 AWG Solid Bare
Cooling Power Pc
5.4W
Voltage Max @ Diff Temperature Max
3.6V
Width
10mm
Temperature Difference Max
72.9°C
Internal Resistance
1.34ohm
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MP-APOT-031-08-10(1010)A-M1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Hot side temperature is 27°C
  • Maximum voltage is 3.6V
  • Maximum current is 2.5A
  • Cooling power is 5.4W
Product details
Technical Specifications
No. of Stages
2.5A
Length
10mm
Depth
2.5mm
Product Range
Lead Wires
30 AWG Solid Bare
Cooling Power Pc
5.4W
3.6V
Width
10mm
Temperature Difference Max
72.9°C
Internal Resistance
1.34ohm
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Description
  • Hot side temperature is 27°C
  • Maximum voltage is 3.6V
  • Maximum current is 2.5A
  • Cooling power is 5.4W
2.5A
10mm
2.5mm
30 AWG Solid Bare
5.4W
3.6V
10mm
72.9°C
1.34ohm
MULTICOMP PRO MP-APOT-031-08-10(1010)A-M1 TE Cooler Module, 2.5 A, 3.6 V, 5.4 W, 1.34 ohm, 72.9 °C, 30 AWG Solid Bare Wire, 10 x 10 x 2.5mm | Tanotis