
MULTICORE / LOCTITE D610SCF222-250G Solder Wire, 60/40, 0.7mm Diameter, 188°C, 250g
Product details
| Flux Type | - |
| Solder Alloy | 60, 40 Sn, Pb |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| Melting Temperature | 188°C |
| Weight - Metric | 250g |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | D610SCF222-250G |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICORE / LOCTITE D610SCF222-250G Solder Wire, 60/40, 0.7mm Diameter, 188°C, 250g
Product details
| Flux Type | - |
| Solder Alloy | 60, 40 Sn, Pb |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| Melting Temperature | 188°C |
| Weight - Metric | 250g |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | D610SCF222-250G |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Flux Type | - |
| Solder Alloy | 60, 40 Sn, Pb |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| Melting Temperature | 188°C |
| Weight - Metric | 250g |
| Weight - Imperial | 8.818oz |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICORE / LOCTITE |
| Part Number | D610SCF222-250G |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









