OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A product from OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION with the model number LY2-0-AC24
Product details
Contact Material Silver Alloy
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 180ohm
Product Range LY Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Approvals & Standards CE, CSA, UL, VDE
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24V
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Brand OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
Part Number LY2-0-AC24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Material Silver Alloy
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 180ohm
Product Range LY Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24V
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Part Number LY2-0-AC24
Description
Coil Resistance 180ohm
Contact Current 15A
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24V
Contact Voltage VDC 28VDC
Part Number LY2-0-AC24
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A | Tanotis