
OPTEK TECHNOLOGY OP505A Phototransistor, 935 nm, 100 mW, 2 Pins, T-1 (3mm)
- 30V Collector to emitter voltage
- 5V Emitter to collector voltage
Applications
Industrial
Product details
| Transistor Case Style | T-1 (3mm) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Wavelength Typ | 935nm |
| Viewing Angle | - |
| No. of Pins | 2Pins |
| Power Consumption | 100mW |
| MSL | - |
Other details
| Brand | OPTEK TECHNOLOGY |
| Part Number | OP505A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
OPTEK TECHNOLOGY OP505A Phototransistor, 935 nm, 100 mW, 2 Pins, T-1 (3mm)
- 30V Collector to emitter voltage
- 5V Emitter to collector voltage
Applications
Industrial
Product details
| Transistor Case Style | T-1 (3mm) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Wavelength Typ | 935nm |
| Viewing Angle | - |
| No. of Pins | 2Pins |
| Power Consumption | 100mW |
| MSL | - |
Other details
| Brand | OPTEK TECHNOLOGY |
| Part Number | OP505A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 30V Collector to emitter voltage
- 5V Emitter to collector voltage
Applications
Industrial
Product details
| Transistor Case Style | T-1 (3mm) |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Wavelength Typ | 935nm |
| Viewing Angle | - |
| No. of Pins | 2Pins |
| Power Consumption | 100mW |
| MSL | - |
Other details
| Brand | OPTEK TECHNOLOGY |
| Part Number | OP505A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











