
PANASONIC ELECTRIC WORKS DE1A-L2-3V General Purpose Relay, DE(ADE) Series, Power, Latching Dual Coil, SPST-NO, 3 VDC, 10 A
PANASONIC ELECTRIC WORKS DE1A-L2-3V General Purpose Relay, DE(ADE) Series, Power, Latching Dual Coil, SPST-NO, 3 VDC, 10 A
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 3VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | DE(ADE) Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Coil Resistance | 45ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | DE1A-L2-3V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.62
-70%$16.62
$4.99PANASONIC ELECTRIC WORKS DE1A-L2-3V General Purpose Relay, DE(ADE) Series, Power, Latching Dual Coil, SPST-NO, 3 VDC, 10 A
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 3VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | DE(ADE) Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Coil Resistance | 45ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | DE1A-L2-3V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 3VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | DE(ADE) Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| Coil Resistance | 45ohm |
| Approvals & Standards | - |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | DE1A-L2-3V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









