
Panasonic Electric Works SF3-24V Safety Relay 24 VDC 3PST-NO SPST-NC SF3 Series Through Hole 6 A Solder
Panasonic Electric Works SF3-24V Safety Relay 24 VDC 3PST-NO SPST-NC SF3 Series Through Hole 6 A Solder
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PST-NO, SPST-NC |
| Product Range | SF3 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Current | 6A |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| IP Rating | - |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | SF3-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Panasonic Electric Works SF3-24V Safety Relay 24 VDC 3PST-NO SPST-NC SF3 Series Through Hole 6 A Solder
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PST-NO, SPST-NC |
| Product Range | SF3 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Current | 6A |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| IP Rating | - |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | SF3-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PST-NO, SPST-NC |
| Product Range | SF3 Series |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Current | 6A |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage AC Nom | 250V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Contact Material | Silver Tin Oxide |
| IP Rating | - |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | SF3-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













