
Panasonic Electric Works TX2-L2-24V Signal Relay 24 VDC Dpdt 2 A Through Hole Latching Dual Coil TX Series
Panasonic Electric Works TX2-L2-24V Signal Relay 24 VDC Dpdt 2 A Through Hole Latching Dual Coil TX Series
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current | 2A |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Product Range | TX Series |
| Contact Voltage VAC | - |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver |
| Coil Resistance | 2.88kohm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.84
-70%$6.84
$2.05Panasonic Electric Works TX2-L2-24V Signal Relay 24 VDC Dpdt 2 A Through Hole Latching Dual Coil TX Series
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current | 2A |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Product Range | TX Series |
| Contact Voltage VAC | - |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver |
| Coil Resistance | 2.88kohm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current | 2A |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Product Range | TX Series |
| Contact Voltage VAC | - |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver |
| Coil Resistance | 2.88kohm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-24V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













