
PANDUIT DNF14-250FIB-C FEMALE DISCONNECT, 6.35MM, 14AWG, BLU
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | DNF-FIB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF14-250FIB-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANDUIT DNF14-250FIB-C FEMALE DISCONNECT, 6.35MM, 14AWG, BLU
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | DNF-FIB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF14-250FIB-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | DNF-FIB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF14-250FIB-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










