
PANDUIT DNF18-111-C FEMALE DISCONNECT, 2.8MM, 22-18AWG, RED
Product details
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1mm² |
| Product Range | DNF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Brass |
| Tab Size - Metric | 2.8mm x 0.51mm |
| Tab Size - Imperial | 0.11" x 0.02" |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF18-111-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANDUIT DNF18-111-C FEMALE DISCONNECT, 2.8MM, 22-18AWG, RED
Product details
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1mm² |
| Product Range | DNF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Brass |
| Tab Size - Metric | 2.8mm x 0.51mm |
| Tab Size - Imperial | 0.11" x 0.02" |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF18-111-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Insulator Colour | Red |
| Conductor Area CSA | 1mm² |
| Product Range | DNF Series |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Terminal Material | Brass |
| Tab Size - Metric | 2.8mm x 0.51mm |
| Tab Size - Imperial | 0.11" x 0.02" |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | DNF18-111-C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










