
Panduit FSD85-16-L Terminal Wire Ferrule 4AWG Yellow
Product details
| Product Range | FSD Series |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 4AWG |
| Pin Length | 16mm |
| Overall Length | 29mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | FSD85-16-L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Panduit FSD85-16-L Terminal Wire Ferrule 4AWG Yellow
Product details
| Product Range | FSD Series |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 4AWG |
| Pin Length | 16mm |
| Overall Length | 29mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | FSD85-16-L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | FSD Series |
| Wire Ferrule Type | Single Wire |
| Wire Size AWG Max | 4AWG |
| Pin Length | 16mm |
| Overall Length | 29mm |
| Insulator Colour | Yellow |
| Conductor Area CSA | 25mm² |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | FSD85-16-L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










