
PANDUIT PLC2S-S10-C CABLE TIES
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 201mm |
| Cable Tie Width | 4.8mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 47mm |
| Tensile Strength Pounds | 50lb |
| Tensile Strength N/m² | 222N/m² |
| Product Range | PLC Series |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | PLC2S-S10-C |
| Quantity | Pack ofĀ 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANDUIT PLC2S-S10-C CABLE TIES
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 201mm |
| Cable Tie Width | 4.8mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 47mm |
| Tensile Strength Pounds | 50lb |
| Tensile Strength N/m² | 222N/m² |
| Product Range | PLC Series |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | PLC2S-S10-C |
| Quantity | Pack ofĀ 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 201mm |
| Cable Tie Width | 4.8mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 47mm |
| Tensile Strength Pounds | 50lb |
| Tensile Strength N/m² | 222N/m² |
| Product Range | PLC Series |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | PLC2S-S10-C |
| Quantity | Pack ofĀ 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











