Phoenix Contact FK-MCP 15/3-ST-3.81 FK-MCP 15/3-ST-3.81 Pluggable Terminal Block 3.81 mm 3 Ways 26AWG to 16AWG 1.5 mm² Push In 8 A
HomeStore
  • Time saving push-in connection, tools not required
  • Intuitive use through colour coded actuation lever
  • Quick and convenient testing using integrated test option
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number FK-MCP 1,5/3-ST-3.81
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
Phoenix Contact FK-MCP 15/3-ST-3.81 FK-MCP 15/3-ST-3.81 Pluggable Terminal Block 3.81 mm 3 Ways 26AWG to 16AWG 1.5 mm² Push In 8 A - Image 2
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Description
Phoenix Contact FK-MCP 15/3-ST-3.81 FK-MCP 15/3-ST-3.81 Pluggable Terminal Block 3.81 mm 3 Ways 26AWG to 16AWG 1.5 mm² Push In 8 A | Tanotis