
Phoenix Contact PSC 15/ 5-F Pluggable Terminal Block 3.5 mm 5 Ways 28AWG to 16AWG 1.5 mm² Screw 8 A
Phoenix Contact PSC 15/ 5-F Pluggable Terminal Block 3.5 mm 5 Ways 28AWG to 16AWG 1.5 mm² Screw 8 A
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 8A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | PSC 1,5/ 5-F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Phoenix Contact PSC 15/ 5-F Pluggable Terminal Block 3.5 mm 5 Ways 28AWG to 16AWG 1.5 mm² Screw 8 A
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 8A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | PSC 1,5/ 5-F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 3.5mm |
| No. of Positions | 5Ways |
| Wire Size (AWG) | 28AWG to 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.5mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 8A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | PSC 1,5/ 5-F |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.














