
PICO TECHNOLOGY PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT USB Oscilloscope, PicoScope 4000 Series, 2 Channel, 10 MHz, 50 MSPS, 256 Mpts, 35 ns
PICO TECHNOLOGY PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT USB Oscilloscope, PicoScope 4000 Series, 2 Channel, 10 MHz, 50 MSPS, 256 Mpts, 35 ns
Product details
| Product Range | PicoScope 4000 Series |
| Scope Channels | 2 Channel |
| Bandwidth | 10MHz |
| Sampling Rate | 50MSPS |
| Display Memory Depth | 256 Mpts |
| Calculated Rise Time | 35ns |
| Kit Contents | Differential Osc With 3 PicoConnect 442 25:1 Differential Voltage Probes & One TA271 D9-BNC Adaptor |
| Warranty | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | PICO TECHNOLOGY |
| Part Number | PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3,227.09
-70%$3,227.09
$968.13PICO TECHNOLOGY PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT USB Oscilloscope, PicoScope 4000 Series, 2 Channel, 10 MHz, 50 MSPS, 256 Mpts, 35 ns
Product details
| Product Range | PicoScope 4000 Series |
| Scope Channels | 2 Channel |
| Bandwidth | 10MHz |
| Sampling Rate | 50MSPS |
| Display Memory Depth | 256 Mpts |
| Calculated Rise Time | 35ns |
| Kit Contents | Differential Osc With 3 PicoConnect 442 25:1 Differential Voltage Probes & One TA271 D9-BNC Adaptor |
| Warranty | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | PICO TECHNOLOGY |
| Part Number | PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | PicoScope 4000 Series |
| Scope Channels | 2 Channel |
| Bandwidth | 10MHz |
| Sampling Rate | 50MSPS |
| Display Memory Depth | 256 Mpts |
| Calculated Rise Time | 35ns |
| Kit Contents | Differential Osc With 3 PicoConnect 442 25:1 Differential Voltage Probes & One TA271 D9-BNC Adaptor |
| Warranty | - |
| Plug Type | - |
Other details
| Brand | PICO TECHNOLOGY |
| Part Number | PICOSCOPE 4444 1000 V CAT III KIT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











