RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-12-9 Wire, Stranded, Equipment, Spec55, ETFE, White, 12 AWG, 3.31 mm², 328 ft, 100 m 2160543004
- Single wall construction
- Wire class 600 volt, lightweight
- Chemical resistant to fuels, hydraulic fluids, defluxing agents, cleaners, coolants and de-icers
- Excellent resistance to weathering (UV, ozone, pollutants, water)
- Insulation has special additives to increase its flame retardance
- Resists melting at high temperatures
- Resistant to electrical arc tracking in wet and dry conditions
Product details
| Jacket Material: ETFE |
| Jacket Colour: White |
| Wire Gauge: 12AWG |
| Conductor Area CSA: 3.31mm² |
| Reel Length (Imperial): 328ft |
| Reel Length (Metric): 100m |
| Operating Temperature Max: 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size: 37 x 28AWG |
| Voltage Rating: 600V |
| Conductor Material: Tinned Copper |
| External Diameter: 2.62mm |
| Approval Specification: - |
| Product Range: 55A0111 |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 55A0111-12-9 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
- Single wall construction
Product details
| Jacket Material: ETFE |
| Jacket Colour: White |
| Wire Gauge: 12AWG |
| Reel Length (Metric): 100m |
| Voltage Rating: 600V |
| External Diameter: 2.62mm |
| Approval Specification: - |
| Product Range: 55A0111 |
Other details
| Part Number | 55A0111-12-9 |
| Quantity | Reel of 1 |
Description
| Voltage Rating: 600V |
| External Diameter: 2.62mm |