
Samtec QSS-050-01-L-D-A Board-To-Board Connector 0.635 mm 100 Contacts Receptacle QSS Series Surface Mount 2 Rows
Samtec QSS-050-01-L-D-A Board-To-Board Connector 0.635 mm 100 Contacts Receptacle QSS Series Surface Mount 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 0.635mm |
| No. of Contacts | 100Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | QSS Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | QSS-050-01-L-D-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.48
-70%$8.48
$2.54Samtec QSS-050-01-L-D-A Board-To-Board Connector 0.635 mm 100 Contacts Receptacle QSS Series Surface Mount 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 0.635mm |
| No. of Contacts | 100Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | QSS Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | QSS-050-01-L-D-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 0.635mm |
| No. of Contacts | 100Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | QSS Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | QSS-050-01-L-D-A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











