
SAMTEC SSQ-104-01-G-D Board-To-Board Connector, Dual, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, SSQ Series, Through Hole, 2 Rows
SAMTEC SSQ-104-01-G-D Board-To-Board Connector, Dual, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, SSQ Series, Through Hole, 2 Rows
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SSQ Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SSQ-104-01-G-D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.82
-70%$2.82
$0.85SAMTEC SSQ-104-01-G-D Board-To-Board Connector, Dual, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, SSQ Series, Through Hole, 2 Rows
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SSQ Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SSQ-104-01-G-D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SSQ Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SSQ-104-01-G-D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











