SCHAFFNER FN2090B-20-08 Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH
HomeStore
This is a Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH product from SCHAFFNER with the model number FN2090B-20-08
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Current Rating 20A
Filter Type Medical
Filter Terminals Quick Connect
Inductance Min 2.7mH
Leakage Current Max 2000pA
Product Range -
Other details
Brand SCHAFFNER
Part Number FN2090B-20-08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Current Rating 20A
Filter Type Medical
Filter Terminals Quick Connect
Inductance Min 2.7mH
Leakage Current Max 2000pA
Product Range -
Other details
Brand SCHAFFNER
Part Number FN2090B-20-08
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Current Rating 20A
Inductance Min 2.7mH
Part Number FN2090B-20-08
SCHAFFNER FN2090B-20-08 Power Line Filter, Chassis, 1 µF, 250 V, 20 A, Medical, Quick Connect, 2.7 mH | Tanotis