SCHMERSAL AZM170-02ZRK-24VAC/DC Limit Switch, 2NC, 4 A, 230 V
HomeStore
  • Compact design
  • Highly tamper-resistant
  • Two key entry locations
  • Rugged, corrosion-resistant and high-impact GRP housing
  • Built-in manual unlatching release
  • Interlock with protection against incorrect locking
  • High holding force
  • Meets IP67 wash down requirements
Applications
Industrial
Product details
Contact Current DC Max -
Operating Force Max -
Contact Voltage DC Max 24V
Contact Current AC Max 4A
Contact Configuration 2NC
Product Range -
Limit Switch Actuator -
Contact Voltage AC Max 230V
Other details
Brand SCHMERSAL
Part Number AZM170-02ZRK-24VAC/DC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Compact design
  • Highly tamper-resistant
  • Two key entry locations
  • High holding force
Applications
Industrial
Product details
Contact Current DC Max -
Operating Force Max -
Contact Voltage DC Max 24V
Contact Current AC Max 4A
Contact Configuration 2NC
Product Range -
Limit Switch Actuator -
Contact Voltage AC Max 230V
Other details
Brand SCHMERSAL
Description
Contact Voltage DC Max 24V
Contact Current AC Max 4A
Contact Voltage AC Max 230V
SCHMERSAL AZM170-02ZRK-24VAC/DC Limit Switch, 2NC, 4 A, 230 V | Tanotis