
SCHMERSAL AZM170-02ZRK-24VAC/DC Limit Switch, 2NC, 4 A, 230 V
- Compact design
- Highly tamper-resistant
- Two key entry locations
- Rugged, corrosion-resistant and high-impact GRP housing
- Built-in manual unlatching release
- Interlock with protection against incorrect locking
- High holding force
- Meets IP67 wash down requirements
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | - |
| Operating Force Max | - |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Configuration | 2NC |
| Product Range | - |
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZM170-02ZRK-24VAC/DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $362.33
-70%$362.33
$108.70SCHMERSAL AZM170-02ZRK-24VAC/DC Limit Switch, 2NC, 4 A, 230 V
- Compact design
- Highly tamper-resistant
- Two key entry locations
- Rugged, corrosion-resistant and high-impact GRP housing
- Built-in manual unlatching release
- Interlock with protection against incorrect locking
- High holding force
- Meets IP67 wash down requirements
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | - |
| Operating Force Max | - |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Configuration | 2NC |
| Product Range | - |
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZM170-02ZRK-24VAC/DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Compact design
- Highly tamper-resistant
- Two key entry locations
- Rugged, corrosion-resistant and high-impact GRP housing
- Built-in manual unlatching release
- Interlock with protection against incorrect locking
- High holding force
- Meets IP67 wash down requirements
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | - |
| Operating Force Max | - |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 4A |
| Contact Configuration | 2NC |
| Product Range | - |
| Limit Switch Actuator | - |
| Contact Voltage AC Max | 230V |
Other details
| Brand | SCHMERSAL |
| Part Number | AZM170-02ZRK-24VAC/DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









