
SCHNEIDER ELECTRIC K10D004NCH Rotary Switch, 4 Position, Non Illuminated, Harmony K10 Series, 60 �, 10 A, 10 A
SCHNEIDER ELECTRIC K10D004NCH Rotary Switch, 4 Position, Non Illuminated, Harmony K10 Series, 60 �, 10 A, 10 A
Product details
| Contact Current DC Max | 10A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Angle of Throw | 60� |
| Product Range | Harmony K10 Series |
| No. of Switch Positions | 4 Position |
| Contact Voltage AC Max | 400V |
| No. of Poles | 1 Pole |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | K10D004NCH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $66.79
-70%$66.79
$20.04SCHNEIDER ELECTRIC K10D004NCH Rotary Switch, 4 Position, Non Illuminated, Harmony K10 Series, 60 �, 10 A, 10 A
Product details
| Contact Current DC Max | 10A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Angle of Throw | 60� |
| Product Range | Harmony K10 Series |
| No. of Switch Positions | 4 Position |
| Contact Voltage AC Max | 400V |
| No. of Poles | 1 Pole |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | K10D004NCH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Current DC Max | 10A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 24V |
| Contact Current AC Max | 10A |
| Angle of Throw | 60� |
| Product Range | Harmony K10 Series |
| No. of Switch Positions | 4 Position |
| Contact Voltage AC Max | 400V |
| No. of Poles | 1 Pole |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | K10D004NCH |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









