
SCHNEIDER ELECTRIC/MAGNECRAFT 70-463-1 RELAY SOCKET
Product details
| Socket Mounting | DIN Rail, Panel |
| Current Rating | 15A |
| Socket Terminals | Screw |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 300V |
| No. of Pins | 11Pins |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC/MAGNECRAFT |
| Part Number | 70-463-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHNEIDER ELECTRIC/MAGNECRAFT 70-463-1 RELAY SOCKET
Product details
| Socket Mounting | DIN Rail, Panel |
| Current Rating | 15A |
| Socket Terminals | Screw |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 300V |
| No. of Pins | 11Pins |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC/MAGNECRAFT |
| Part Number | 70-463-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Socket Mounting | DIN Rail, Panel |
| Current Rating | 15A |
| Socket Terminals | Screw |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 300V |
| No. of Pins | 11Pins |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC/MAGNECRAFT |
| Part Number | 70-463-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











