
SCHNEIDER ELECTRIC RXM4AB2JD General Purpose Relay, Zelio RXM Series, Power, 4PDT, 12 VDC, 6 A
SCHNEIDER ELECTRIC RXM4AB2JD General Purpose Relay, Zelio RXM Series, Power, 4PDT, 12 VDC, 6 A
- UL and CSA certified
- Switching capacity of 12A, 10A, 3A and 6A at 250VAC and 28VDC based on models
- LED (depending on version) indicating the relay status
- Four notches for rail mounting adapter or panel mounting adapter with fixing lugs
- DPDT, 3PDT, 4PDT contact configurations
- Sockets with mixed or separate contact terminals
- AC and DC coils available based on ordering
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Coil Resistance | 160ohm |
| Product Range | Zelio RXM Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | 250VDC |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RXM4AB2JD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHNEIDER ELECTRIC RXM4AB2JD General Purpose Relay, Zelio RXM Series, Power, 4PDT, 12 VDC, 6 A
- UL and CSA certified
- Switching capacity of 12A, 10A, 3A and 6A at 250VAC and 28VDC based on models
- LED (depending on version) indicating the relay status
- Four notches for rail mounting adapter or panel mounting adapter with fixing lugs
- DPDT, 3PDT, 4PDT contact configurations
- Sockets with mixed or separate contact terminals
- AC and DC coils available based on ordering
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Coil Resistance | 160ohm |
| Product Range | Zelio RXM Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | 250VDC |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RXM4AB2JD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- UL and CSA certified
- Switching capacity of 12A, 10A, 3A and 6A at 250VAC and 28VDC based on models
- LED (depending on version) indicating the relay status
- Four notches for rail mounting adapter or panel mounting adapter with fixing lugs
- DPDT, 3PDT, 4PDT contact configurations
- Sockets with mixed or separate contact terminals
- AC and DC coils available based on ordering
Applications
Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Coil Resistance | 160ohm |
| Product Range | Zelio RXM Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 6A |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Voltage VDC | 250VDC |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | RXM4AB2JD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









