
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE 9007AO1 Limit Switch, Top Plunger, SPDT, 15 A, 600 V, 0.08 N, NEMA Square D 9007 Series
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE 9007AO1 Limit Switch, Top Plunger, SPDT, 15 A, 600 V, 0.08 N, NEMA Square D 9007 Series
Product details
| Contact Current DC Max | 15A |
| Operating Force Max | 0.08N |
| Contact Voltage DC Max | 600V |
| Contact Current AC Max | 15A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Product Range | NEMA Square D 9007 Series |
| Limit Switch Actuator | Top Plunger |
| Contact Voltage AC Max | 600V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | 9007AO1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $99.52
-70%$99.52
$29.86SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE 9007AO1 Limit Switch, Top Plunger, SPDT, 15 A, 600 V, 0.08 N, NEMA Square D 9007 Series
Product details
| Contact Current DC Max | 15A |
| Operating Force Max | 0.08N |
| Contact Voltage DC Max | 600V |
| Contact Current AC Max | 15A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Product Range | NEMA Square D 9007 Series |
| Limit Switch Actuator | Top Plunger |
| Contact Voltage AC Max | 600V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | 9007AO1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Current DC Max | 15A |
| Operating Force Max | 0.08N |
| Contact Voltage DC Max | 600V |
| Contact Current AC Max | 15A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Product Range | NEMA Square D 9007 Series |
| Limit Switch Actuator | Top Plunger |
| Contact Voltage AC Max | 600V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | 9007AO1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









