
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE XCRE18 Limit Switch, Rod, DPST-NO, DPST-NC, 3 A, 240 V, 0.6 N-m, OsiSense XC Series
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE XCRE18 Limit Switch, Rod, DPST-NO, DPST-NC, 3 A, 240 V, 0.6 N-m, OsiSense XC Series
Product details
| Contact Current DC Max | 270mA |
| Operating Force Max | 0.6N-m |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| Contact Current AC Max | 3A |
| Contact Configuration | DPST-NO, DPST-NC |
| Product Range | OsiSense XC Series |
| Limit Switch Actuator | Rod |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | XCRE18 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $450.27
-70%$450.27
$135.08SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE XCRE18 Limit Switch, Rod, DPST-NO, DPST-NC, 3 A, 240 V, 0.6 N-m, OsiSense XC Series
Product details
| Contact Current DC Max | 270mA |
| Operating Force Max | 0.6N-m |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| Contact Current AC Max | 3A |
| Contact Configuration | DPST-NO, DPST-NC |
| Product Range | OsiSense XC Series |
| Limit Switch Actuator | Rod |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | XCRE18 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Current DC Max | 270mA |
| Operating Force Max | 0.6N-m |
| Contact Voltage DC Max | 250V |
| Contact Current AC Max | 3A |
| Contact Configuration | DPST-NO, DPST-NC |
| Product Range | OsiSense XC Series |
| Limit Switch Actuator | Rod |
| Contact Voltage AC Max | 240V |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE |
| Part Number | XCRE18 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









