
SCHURTER EC11.0001.201 Power Entry Connector, EC11 Series, Plug, 250 VAC, 16 A, Panel Mount, Quick Connect
SCHURTER EC11.0001.201 Power Entry Connector, EC11 Series, Plug, 250 VAC, 16 A, Panel Mount, Quick Connect
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 16A |
| Product Range | EC11 Series |
| Contact Termination Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHURTER |
| Part Number | EC11.0001.201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHURTER EC11.0001.201 Power Entry Connector, EC11 Series, Plug, 250 VAC, 16 A, Panel Mount, Quick Connect
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 16A |
| Product Range | EC11 Series |
| Contact Termination Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHURTER |
| Part Number | EC11.0001.201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 16A |
| Product Range | EC11 Series |
| Contact Termination Type | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHURTER |
| Part Number | EC11.0001.201 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









