SENSATA/CRYDOM DRA1-CMXE100D6 Solid State Relay, SPST-NO, 6 A, 100 VDC, DIN Rail, Cage Clamp
HomeStore
Product Overview
The DRA1-CMXE100D6 is a 10mm 1-channel DIN-rail mount Solid State Relay with cage style screw terminals for easy connection. It has thermally conductive epoxy encapsulation.
  • LED status indicator
  • 780? Nominal input impedance
  • 2500Vrms Dielectric strength
  • 10?? Minimum insulation resistance
  • 15pF Input/output maximum capacitance
  • -30 to 80°C Operating temperature range
Applications
Industrial
Warnings
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
SPST-NO
Operating Voltage Max
100VDC
Relay Terminals
Cage Clamp
Operating Voltage Min
1VDC
Control Voltage Max
28VDC
Load Current
6A
Relay Mounting
DIN Rail
Switching Mode
Control Voltage Min
20VDC
Product Range
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number DRA1-CMXE100D6
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • LED status indicator
  • 780? Nominal input impedance
  • 2500Vrms Dielectric strength
Applications
Industrial
Warnings
Product details
Technical Specifications
Contact Configuration
SPST-NO
Operating Voltage Max
100VDC
Relay Terminals
Cage Clamp
Operating Voltage Min
1VDC
Control Voltage Max
28VDC
Load Current
6A
Relay Mounting
DIN Rail
Switching Mode
Control Voltage Min
20VDC
Product Range
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number DRA1-CMXE100D6
Description
100VDC
1VDC
28VDC
6A
20VDC
Part Number DRA1-CMXE100D6
SENSATA/CRYDOM DRA1-CMXE100D6 Solid State Relay, SPST-NO, 6 A, 100 VDC, DIN Rail, Cage Clamp | Tanotis