STMICROELECTRONICS BTA25-600B Triac, 600 V, 50 mA, 1 W, 1.5 V, RD-91, 250 A
  • High commutation performance
  • Low thermal resistance with clip bonding
  • High current operation
Applications
Motor Drive & Control, Industrial, Lighting
Product details
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 600V
On State RMS Current IT(rms) 25A
Operating Temperature Max 125°C
Gate Trigger Current Max (QI), Igt 50mA
No. of Pins 3Pins
Gate Trigger Voltage Max Vgt 1.5V
Product Range -
Holding Current Max Ih 80mA
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 250A
Triac Case Style RD-91
Peak Gate Power 1W
MSL -
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number BTA25-600B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • High commutation performance
  • High current operation
Applications
Product details
No. of Pins 3Pins
Product Range -
Holding Current Max Ih 80mA
Triac Case Style RD-91
Peak Gate Power 1W
MSL -
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number BTA25-600B
Description
No. of Pins 3Pins
Holding Current Max Ih 80mA
Peak Gate Power 1W
Part Number BTA25-600B
STMICROELECTRONICS BTA25-600B Triac, 600 V, 50 mA, 1 W, 1.5 V, RD-91, 250 A | Tanotis