
Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto Extension (V-Mount)
Tilta ESR-T13-RB-V Overview
- 1Description
- 2Comfortable Support
- 3Baseplate System
- 4V-Mount Battery Plate
- 5Cheese Plate
- 6Accessory Mounting
The Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto provides a comfortable way to support your Sony VENICE camera while handholding a tethered Rialto extension unit. This dedicated backpack has an external frame with a large cheese plate, an ARRI-style dovetail and baseplate system, and a V-mount battery plate.
Comfortable Support
Baseplate System
V-Mount Battery Plate
Cheese Plate
Accessory Mounting
In the Box
- Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto Extension (V-Mount)
- V-Mount Battery Plate
- ARRI-Style Baseplate
- ARRI-Style Dovetail
- Limited 2-Year Mechanical Warranty
- Description
- Comfortable Support
- Baseplate System
- V-Mount Battery Plate
- Cheese Plate
- Accessory Mounting
Tilta ESR-T13-RB-V Specs
| Support Type | Backpack Support System, Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Sony Venice |
| Battery Plate Type | V-Mount |
| Accessory Mounting | Multiple x 1/4"-20 Thread, Multiple x Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Camera Mounting | ARRI Dovetail |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum, Nylon, Steel |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 7.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.1 x 10.9 x 10.1" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images

Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto Extension (V-Mount)
Tilta ESR-T13-RB-V Overview
- 1Description
- 2Comfortable Support
- 3Baseplate System
- 4V-Mount Battery Plate
- 5Cheese Plate
- 6Accessory Mounting
The Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto provides a comfortable way to support your Sony VENICE camera while handholding a tethered Rialto extension unit. This dedicated backpack has an external frame with a large cheese plate, an ARRI-style dovetail and baseplate system, and a V-mount battery plate.
Comfortable Support
Baseplate System
V-Mount Battery Plate
Cheese Plate
Accessory Mounting
In the Box
- Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto Extension (V-Mount)
- V-Mount Battery Plate
- ARRI-Style Baseplate
- ARRI-Style Dovetail
- Limited 2-Year Mechanical Warranty
- Description
- Comfortable Support
- Baseplate System
- V-Mount Battery Plate
- Cheese Plate
- Accessory Mounting
Tilta ESR-T13-RB-V Specs
| Support Type | Backpack Support System, Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Sony Venice |
| Battery Plate Type | V-Mount |
| Accessory Mounting | Multiple x 1/4"-20 Thread, Multiple x Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Camera Mounting | ARRI Dovetail |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum, Nylon, Steel |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 7.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.1 x 10.9 x 10.1" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tilta ESR-T13-RB-V Overview
- 1Description
- 2Comfortable Support
- 3Baseplate System
- 4V-Mount Battery Plate
- 5Cheese Plate
- 6Accessory Mounting
The Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto provides a comfortable way to support your Sony VENICE camera while handholding a tethered Rialto extension unit. This dedicated backpack has an external frame with a large cheese plate, an ARRI-style dovetail and baseplate system, and a V-mount battery plate.
Comfortable Support
Baseplate System
V-Mount Battery Plate
Cheese Plate
Accessory Mounting
In the Box
- Tilta Backpack for Sony VENICE Rialto Extension (V-Mount)
- V-Mount Battery Plate
- ARRI-Style Baseplate
- ARRI-Style Dovetail
- Limited 2-Year Mechanical Warranty
- Description
- Comfortable Support
- Baseplate System
- V-Mount Battery Plate
- Cheese Plate
- Accessory Mounting
Tilta ESR-T13-RB-V Specs
| Support Type | Backpack Support System, Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Sony Venice |
| Battery Plate Type | V-Mount |
| Accessory Mounting | Multiple x 1/4"-20 Thread, Multiple x Anti-Twist 3/8"-16 Thread |
| Camera Mounting | ARRI Dovetail |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum, Nylon, Steel |
| Dimensions | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 7.87 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 24.1 x 10.9 x 10.1" |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















