VISHAY BFC233820335 Film Capacitor, 3.3 µF, X2, 310 V, PP (Polypropylene), ± 20%
HomeStore
The Vishay MKP3382 X2 series are radial leaded, interference suppression film capacitors. The capacitance range includes E12 decade values from 0.001µF to 3.3µF. These film capacitors are non polarized electrical capacitors with an insulated Polypropylene film as dielectric.
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
  • Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
  • Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
  • Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Voltage Rating X 310V
Capacitor Terminals Radial Leaded
Voltage Rating Y -
Operating Temperature Max 105°C
dv/dt Rating -
Product Range MKP3382 X2 Series
Automotive Qualification Standard -
Capacitor Case Style -
Suppression Class X2
Capacitance 3.3µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Brand VISHAY
Part Number BFC233820335
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
Applications
Product details
Voltage Rating X 310V
Voltage Rating Y -
dv/dt Rating -
Capacitor Case Style -
Suppression Class X2
Capacitance 3.3µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Brand VISHAY
Part Number BFC233820335
Description
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
Voltage Rating X 310V
Capacitance 3.3µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Part Number BFC233820335
VISHAY BFC233820335 Film Capacitor, 3.3 µF, X2, 310 V, PP (Polypropylene), ± 20% | Tanotis