VISHAY BFC237343475 Film Capacitor, 4.7 µF, 250 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series
HomeStore
This is a Film Capacitor, 4.7 µF, 250 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series product from VISHAY with the model number BFC237343475
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating V DC 250V
Capacitor Dielectric Type PET (Polyester)
Capacitance Tolerance ± 10%
Product Range MKT373 Series
Capacitor Case Style -
Capacitor Terminals Radial Leaded
Lead Spacing 27.5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Packaging Each
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC237343475
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating V DC 250V
Capacitance Tolerance ± 10%
Product Range MKT373 Series
Capacitor Case Style -
Lead Spacing 27.5mm
Packaging Each
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC237343475
Description
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating V DC 250V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 27.5mm
Part Number BFC237343475
VISHAY BFC237343475 Film Capacitor, 4.7 µF, 250 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series | Tanotis