VISHAY BFC247036333 Film Capacitor, 0.033 �F, PET (Polyester), 250 V, MKT470 Series, � 5%, Radial Leaded
The Vishay MKT470 capacitors are radial leaded, metalized polyester film capacitors with 5mm lead pitch. The capacitance range includes E12 decade values from 0.001�F to 1.2�F. These film capacitors are non polarized electrical capacitors with an insulating polyester film used as dielectric.
  • Rated DC voltage of 63V, 100V, 250V, 400V
  • Rated AC voltage of 40V, 63V, 160V, 220V
  • Available in �10% and �5% tolerance
  • Maximum operating temperature is 85�C
  • Compliant to IEC 60384-2 standards
  • Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Operating Temperature Min -55�C
Voltage Rating V DC 250V
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 125�C
Product Range MKT470 Series
Automotive Qualification Standard -
Capacitor Case Style -
Capacitance 33000pF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 5%
Packaging Each
Capacitor Dielectric Type PET (Polyester)
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC247036333
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Product details
Voltage Rating V DC 250V
Product Range MKT470 Series
Capacitor Case Style -
Capacitance 33000pF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 5%
Packaging Each
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC247036333
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating V DC 250V
Capacitance 33000pF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 5%
Part Number BFC247036333
VISHAY BFC247036333 Film Capacitor, 0.033 �F, PET (Polyester), 250 V, MKT470 Series, � 5%, Radial Leaded | Tanotis