VISHAY M63M503KB40 Trimmer Potentiometer, 50 kohm, 500 mW, ± 10%, 63M Series, 1 Turns, Through Hole
HomeStore
This is a Trimmer Potentiometer, 50 kohm, 500 mW, ± 10%, 63M Series, 1 Turns, Through Hole product from VISHAY with the model number M63M503KB40
Product details
Temperature Coefficient ± 100ppm/°C
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range 63M Series
Track Resistance 50kohm
MSL -
Other details
Brand VISHAY
Part Number M63M503KB40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Product Page EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Power Rating 500mW
No. of Turns 1Turns
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range 63M Series
Track Resistance 50kohm
MSL -
Other details
Brand VISHAY
Part Number M63M503KB40
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance ± 10%
Track Resistance 50kohm
Part Number M63M503KB40
VISHAY M63M503KB40 Trimmer Potentiometer, 50 kohm, 500 mW, ± 10%, 63M Series, 1 Turns, Through Hole | Tanotis