VISHAY MKP1841247204 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4700 pF, ± 5%, Pulse, Through Hole
HomeStore
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
Capacitance: 4700pF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Typical Applications: Pulse
Capacitor Mounting: Through Hole
Voltage(AC): 700V
Voltage(DC): 2kV
Humidity Rating: -
Capacitor Terminals: PC Pin
Lead Spacing: 22.5mm
dv/dt Rating: 6.2kV/µs
Peak Current: -
RMS Current (Irms): -
ESR: -
Product Diameter: -
Product Length: 26mm
Product Width: 6mm
Product Height: 15.5mm
Ripple Current: -
Output (kvar): -
Product Range: MKP1841 Series
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 100°C
Qualification: -
Other details
Brand VISHAY
Part Number MKP1841247204
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitance: 4700pF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Typical Applications: Pulse
Voltage(AC): 700V
Voltage(DC): 2kV
Humidity Rating: -
Capacitor Terminals: PC Pin
Lead Spacing: 22.5mm
dv/dt Rating: 6.2kV/µs
Peak Current: -
RMS Current (Irms): -
ESR: -
Product Diameter: -
Product Length: 26mm
Product Width: 6mm
Product Height: 15.5mm
Ripple Current: -
Output (kvar): -
Product Range: MKP1841 Series
Qualification: -
Other details
Brand VISHAY
Part Number MKP1841247204
Capacitance: 4700pF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Voltage(AC): 700V
Voltage(DC): 2kV
Lead Spacing: 22.5mm
dv/dt Rating: 6.2kV/µs
Product Length: 26mm
Product Width: 6mm
Product Height: 15.5mm
Part Number MKP1841247204
VISHAY MKP1841247204 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 4700 pF, ± 5%, Pulse, Through Hole | Tanotis