
VocoPro IEM-900-Band-4 Long Range Pro Stereo Wireless In-Ear Monitor Package
VocoPro IEM-900 Overview
Take a reliable wireless system on the road with you in the band's van with the IEM-900-Band-4 from VocoPro. This is a complete, turnkey wireless system designed for touring acts with up to four members. With an operating range of up to 600' as well as stereo mixing right from the beltpack receiver, the IEM-900-Band-4 will keep your band in tune and on time in mission-critical circumstances.
This is a stereo in-ear monitoring system, and each band member can adjust how they hear the mix right from the beltpack, so they can adjust the relationship between their own voice/instrument, and everyone else's. The system includes four receivers, four transmitters, a stand to keep the transmitter at a healthy height, four sets of in-ear monitors, a gig bag, and more.
In the Box
- VocoPro IEM-900-Band-4 Long Range Pro Stereo Wireless In-Ear Monitor Package
- 4 x IEM-900 Transmitters
- 4 x IEM-900 Bodypack Receivers
- 4 x Bodypack Pouches
- 4 x Sets of IE-9 In-Ear Headphones
- Carry Bag
- SS-99 Stand
- Stand Adapter
VocoPro IEM-900 Specs
| Frequency Band | UHF 902 to 928 MHz |
| Preset Channels | 16 Channels |
| Oscillation Mode | Oscillation Mode: PLL |
| Frequency Stability | Frequency Stability: ±0.005% |
| Modulation Mode | FM Stereo |
| Maximum Deviation Range | 75 kHz |
| Signal to Noise Ratio | > 95 dB |
| Dynamic Range | > 100 dB |
| Frequency Response | 50 Hz to 15 kHz |
| THD | < 1% |
| RF Power | < 10 mW |
| Audio Input | 2 x 1/4" TRS Inputs, L+R |
| Audio Input Level | < 4 V |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 12 VDC, 350 mA |
| Power | 110/220 VAC (12 to 18 VDC Power Adapter) |
| Dimensions | 8.3 x 6.7 x 1.7" / 21.1 x 17 x 4.3 cm |
| Sensitivity | < -95 dBm |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 2 x AA Batteries |
| Dimensions | 4.3 x 2.5 x 0.8" / 10.9 x 6.4 x 2 cm |
VocoPro IEM-900 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images






VocoPro IEM-900-Band-4 Long Range Pro Stereo Wireless In-Ear Monitor Package
VocoPro IEM-900 Overview
Take a reliable wireless system on the road with you in the band's van with the IEM-900-Band-4 from VocoPro. This is a complete, turnkey wireless system designed for touring acts with up to four members. With an operating range of up to 600' as well as stereo mixing right from the beltpack receiver, the IEM-900-Band-4 will keep your band in tune and on time in mission-critical circumstances.
This is a stereo in-ear monitoring system, and each band member can adjust how they hear the mix right from the beltpack, so they can adjust the relationship between their own voice/instrument, and everyone else's. The system includes four receivers, four transmitters, a stand to keep the transmitter at a healthy height, four sets of in-ear monitors, a gig bag, and more.
In the Box
- VocoPro IEM-900-Band-4 Long Range Pro Stereo Wireless In-Ear Monitor Package
- 4 x IEM-900 Transmitters
- 4 x IEM-900 Bodypack Receivers
- 4 x Bodypack Pouches
- 4 x Sets of IE-9 In-Ear Headphones
- Carry Bag
- SS-99 Stand
- Stand Adapter
VocoPro IEM-900 Specs
| Frequency Band | UHF 902 to 928 MHz |
| Preset Channels | 16 Channels |
| Oscillation Mode | Oscillation Mode: PLL |
| Frequency Stability | Frequency Stability: ±0.005% |
| Modulation Mode | FM Stereo |
| Maximum Deviation Range | 75 kHz |
| Signal to Noise Ratio | > 95 dB |
| Dynamic Range | > 100 dB |
| Frequency Response | 50 Hz to 15 kHz |
| THD | < 1% |
| RF Power | < 10 mW |
| Audio Input | 2 x 1/4" TRS Inputs, L+R |
| Audio Input Level | < 4 V |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 12 VDC, 350 mA |
| Power | 110/220 VAC (12 to 18 VDC Power Adapter) |
| Dimensions | 8.3 x 6.7 x 1.7" / 21.1 x 17 x 4.3 cm |
| Sensitivity | < -95 dBm |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 2 x AA Batteries |
| Dimensions | 4.3 x 2.5 x 0.8" / 10.9 x 6.4 x 2 cm |
VocoPro IEM-900 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
VocoPro IEM-900 Overview
Take a reliable wireless system on the road with you in the band's van with the IEM-900-Band-4 from VocoPro. This is a complete, turnkey wireless system designed for touring acts with up to four members. With an operating range of up to 600' as well as stereo mixing right from the beltpack receiver, the IEM-900-Band-4 will keep your band in tune and on time in mission-critical circumstances.
This is a stereo in-ear monitoring system, and each band member can adjust how they hear the mix right from the beltpack, so they can adjust the relationship between their own voice/instrument, and everyone else's. The system includes four receivers, four transmitters, a stand to keep the transmitter at a healthy height, four sets of in-ear monitors, a gig bag, and more.
In the Box
- VocoPro IEM-900-Band-4 Long Range Pro Stereo Wireless In-Ear Monitor Package
- 4 x IEM-900 Transmitters
- 4 x IEM-900 Bodypack Receivers
- 4 x Bodypack Pouches
- 4 x Sets of IE-9 In-Ear Headphones
- Carry Bag
- SS-99 Stand
- Stand Adapter
VocoPro IEM-900 Specs
| Frequency Band | UHF 902 to 928 MHz |
| Preset Channels | 16 Channels |
| Oscillation Mode | Oscillation Mode: PLL |
| Frequency Stability | Frequency Stability: ±0.005% |
| Modulation Mode | FM Stereo |
| Maximum Deviation Range | 75 kHz |
| Signal to Noise Ratio | > 95 dB |
| Dynamic Range | > 100 dB |
| Frequency Response | 50 Hz to 15 kHz |
| THD | < 1% |
| RF Power | < 10 mW |
| Audio Input | 2 x 1/4" TRS Inputs, L+R |
| Audio Input Level | < 4 V |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 12 VDC, 350 mA |
| Power | 110/220 VAC (12 to 18 VDC Power Adapter) |
| Dimensions | 8.3 x 6.7 x 1.7" / 21.1 x 17 x 4.3 cm |
| Sensitivity | < -95 dBm |
| Audio Output | 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Audio Output Level | < 0.5 V |
| Power Supply | 2 x AA Batteries |
| Dimensions | 4.3 x 2.5 x 0.8" / 10.9 x 6.4 x 2 cm |
VocoPro IEM-900 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













