
Wago 2606-3106/020-000 Wire-To-Board Terminal Block 7.5 mm 6 Ways 20 AWG 8 10 mm² Push In New
Wago 2606-3106/020-000 Wire-To-Board Terminal Block 7.5 mm 6 Ways 20 AWG 8 10 mm² Push In New
Product details
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| No. of Positions | 6Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 1kV |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | 2606 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-3106/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $27.19
-70%$27.19
$8.16Wago 2606-3106/020-000 Wire-To-Board Terminal Block 7.5 mm 6 Ways 20 AWG 8 10 mm² Push In New
Product details
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| No. of Positions | 6Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 1kV |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | 2606 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-3106/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| No. of Positions | 6Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 1kV |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | 2606 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-3106/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.














