
Weidmuller 9037440000 Terminal Wire Ferrule 18AWG RED
Product details
| Wire Ferrule Type | Twin Wire |
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Conductor Area CSA | 1mmò |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | Red |
| Product Range | - |
| Overall Length | 15mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9037440000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Weidmuller 9037440000 Terminal Wire Ferrule 18AWG RED
Product details
| Wire Ferrule Type | Twin Wire |
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Conductor Area CSA | 1mmò |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | Red |
| Product Range | - |
| Overall Length | 15mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9037440000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Ferrule Type | Twin Wire |
| Wire Size AWG Max | 18AWG |
| Conductor Area CSA | 1mmò |
| Pin Length | 8mm |
| Insulator Colour | Red |
| Product Range | - |
| Overall Length | 15mm |
| Insulator Material | PP (Polypropylene) |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Plating | Tin |
Other details
| Brand | WEIDMULLER |
| Part Number | 9037440000 |
| Quantity | Pack ofĀ 500 |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










