
Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17Ā cm |
| Weight | 14.82Ā oz / 420Ā g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images






Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17Ā cm |
| Weight | 14.82Ā oz / 420Ā g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17Ā cm |
| Weight | 14.82Ā oz / 420Ā g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















