
Wurth Elektronik 36003160S Cabinet EMI Shielding Square Tin Plated Steel 16.56 mm x 2 WE-SHC Series
Wurth Elektronik 36003160S Cabinet EMI Shielding Square Tin Plated Steel 16.56 mm x 2 WE-SHC Series
Product details
| Shielding Type | EMI Shielding |
| Product Range | WE-SHC Series |
| Gasket Material | - |
| Length | 16.56mm |
| Width | 16.56mm |
| Depth | 2mm |
| Attenuation | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 36003160S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.84
-70%$1.84
$0.55Wurth Elektronik 36003160S Cabinet EMI Shielding Square Tin Plated Steel 16.56 mm x 2 WE-SHC Series
Product details
| Shielding Type | EMI Shielding |
| Product Range | WE-SHC Series |
| Gasket Material | - |
| Length | 16.56mm |
| Width | 16.56mm |
| Depth | 2mm |
| Attenuation | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 36003160S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Shielding Type | EMI Shielding |
| Product Range | WE-SHC Series |
| Gasket Material | - |
| Length | 16.56mm |
| Width | 16.56mm |
| Depth | 2mm |
| Attenuation | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 36003160S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











