
WURTH ELEKTRONIK 649004227222 Wire-To-Board Connector, Right Angle, 4.2 mm, 4 Contacts, Header, WR-MPC4 Series, Through Hole
WURTH ELEKTRONIK 649004227222 Wire-To-Board Connector, Right Angle, 4.2 mm, 4 Contacts, Header, WR-MPC4 Series, Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-MPC4 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 649004227222 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.24
-70%$1.24
$0.37WURTH ELEKTRONIK 649004227222 Wire-To-Board Connector, Right Angle, 4.2 mm, 4 Contacts, Header, WR-MPC4 Series, Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-MPC4 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 649004227222 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| No. of Contacts | 4Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-MPC4 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Contact Material | Copper |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 649004227222 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











