
WURTH ELEKTRONIK 687620050002 Ribbon Cable, 1.97 ", 50 mm, Same Sided Contacts, White
- 0.5A Current rating
- 60V Working voltage
- UL758 Flammability rating
- >1000MR (500VDC) Isolation resistance
- <20mR Contact resistance
- 20 Mating cycles (minimum)
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Cable Length - Metric | 50mm |
| Connector Type B | - |
| Contact Orientation | Same Sided Contacts |
| No. of Cores | 20Core |
| Jacket Colour | White |
| Connector Type A | - |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 1.97" |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687620050002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.67
-70%$4.67
$1.40WURTH ELEKTRONIK 687620050002 Ribbon Cable, 1.97 ", 50 mm, Same Sided Contacts, White
- 0.5A Current rating
- 60V Working voltage
- UL758 Flammability rating
- >1000MR (500VDC) Isolation resistance
- <20mR Contact resistance
- 20 Mating cycles (minimum)
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Cable Length - Metric | 50mm |
| Connector Type B | - |
| Contact Orientation | Same Sided Contacts |
| No. of Cores | 20Core |
| Jacket Colour | White |
| Connector Type A | - |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 1.97" |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687620050002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 0.5A Current rating
- 60V Working voltage
- UL758 Flammability rating
- >1000MR (500VDC) Isolation resistance
- <20mR Contact resistance
- 20 Mating cycles (minimum)
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Cable Length - Metric | 50mm |
| Connector Type B | - |
| Contact Orientation | Same Sided Contacts |
| No. of Cores | 20Core |
| Jacket Colour | White |
| Connector Type A | - |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 1.97" |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687620050002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









