
WURTH ELEKTRONIK 744028001 Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 1 µH, 1.75 A, 1.5 A, Shielded, 0.085 ohm
WURTH ELEKTRONIK 744028001 Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 1 µH, 1.75 A, 1.5 A, Shielded, 0.085 ohm
Product details
| Product Range | WE-TPC Series |
| Inductance | 1µH |
| RMS Current (Irms) | 1.75A |
| Saturation Current (Isat) | 1.5A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.085ohm |
| Power Inductor Case | 2.8mm x 2.8mm x 1.1mm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744028001 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 744028001 Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 1 µH, 1.75 A, 1.5 A, Shielded, 0.085 ohm
Product details
| Product Range | WE-TPC Series |
| Inductance | 1µH |
| RMS Current (Irms) | 1.75A |
| Saturation Current (Isat) | 1.5A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.085ohm |
| Power Inductor Case | 2.8mm x 2.8mm x 1.1mm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744028001 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | WE-TPC Series |
| Inductance | 1µH |
| RMS Current (Irms) | 1.75A |
| Saturation Current (Isat) | 1.5A |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.085ohm |
| Power Inductor Case | 2.8mm x 2.8mm x 1.1mm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744028001 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











