WURTH ELEKTRONIK 74439370220 Surface Mount Power Inductor, XHMI Series, 22 µH, 8 A, 24 A, Shielded, 0.0133 ohm
WURTH ELEKTRONIK 74439370220 Surface Mount Power Inductor, XHMI Series, 22 µH, 8 A, 24 A, Shielded, 0.0133 ohm
Product details
| Power Inductor Case | 16.4mm x 15.4mm x 9.1mm |
| DC Resistance Max | 0.0133ohm |
| Saturation Current (Isat) | 24A |
| Packaging | Each |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | XHMI Series |
| RMS Current (Irms) | 8A |
| Inductance | 22µH |
| Inductor Construction | Shielded |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74439370220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 74439370220 Surface Mount Power Inductor, XHMI Series, 22 µH, 8 A, 24 A, Shielded, 0.0133 ohm
Product details
| Power Inductor Case | 16.4mm x 15.4mm x 9.1mm |
| DC Resistance Max | 0.0133ohm |
| Saturation Current (Isat) | 24A |
| Packaging | Each |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | XHMI Series |
| RMS Current (Irms) | 8A |
| Inductance | 22µH |
| Inductor Construction | Shielded |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74439370220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Inductor Case | 16.4mm x 15.4mm x 9.1mm |
| DC Resistance Max | 0.0133ohm |
| Saturation Current (Isat) | 24A |
| Packaging | Each |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | XHMI Series |
| RMS Current (Irms) | 8A |
| Inductance | 22µH |
| Inductor Construction | Shielded |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74439370220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









