
Amphenol Advanced Sensors GE-1711 GE-1711 NTC Thermistor 10 Kohm Screw 3977 K
Product details
| Zero Power Resistance at 25°C | 10kohm |
| Product Range | - |
| Thermistor Mounting | - |
| Beta Value (K) | 3977K |
| Thermistor Case Style | - |
| Thermistor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 180°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL ADVANCED SENSORS |
| Part Number | GE-1711 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Amphenol Advanced Sensors GE-1711 GE-1711 NTC Thermistor 10 Kohm Screw 3977 K
Product details
| Zero Power Resistance at 25°C | 10kohm |
| Product Range | - |
| Thermistor Mounting | - |
| Beta Value (K) | 3977K |
| Thermistor Case Style | - |
| Thermistor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 180°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL ADVANCED SENSORS |
| Part Number | GE-1711 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Zero Power Resistance at 25°C | 10kohm |
| Product Range | - |
| Thermistor Mounting | - |
| Beta Value (K) | 3977K |
| Thermistor Case Style | - |
| Thermistor Terminals | Screw |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 180°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL ADVANCED SENSORS |
| Part Number | GE-1711 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| One Page Summary EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










