AMPHENOL PCD M85049/49-2-14W STRAIN RELIEF, SIZE 12/14, ALUMINIUM
Product details
| Cable Diameter Max | 12.09mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Connector Shell Size | 12 / 14 |
| Product Range | MIL-DTL-38999 Series I & II |
| For Use With | Shell Size 12/14 Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/49-2-14W |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AMPHENOL PCD M85049/49-2-14W STRAIN RELIEF, SIZE 12/14, ALUMINIUM
Product details
| Cable Diameter Max | 12.09mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Connector Shell Size | 12 / 14 |
| Product Range | MIL-DTL-38999 Series I & II |
| For Use With | Shell Size 12/14 Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/49-2-14W |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Cable Diameter Max | 12.09mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Connector Shell Size | 12 / 14 |
| Product Range | MIL-DTL-38999 Series I & II |
| For Use With | Shell Size 12/14 Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/49-2-14W |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










