
AMPHENOL PCD M85049/52-1-18N CIRCULAR STRAIN RELIEF, SIZE 18 ALUMINIUM
Product details
| Connector Shell Size | 18 |
| Cable Diameter Max | 17.93mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Product Range | MIL-DTL-26482 Series 2, MIL-DTL-5015 Matrix (MS345X), MIL-DTL-83723 Series II |
| For Use With | Circular Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/52-1-18N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AMPHENOL PCD M85049/52-1-18N CIRCULAR STRAIN RELIEF, SIZE 18 ALUMINIUM
Product details
| Connector Shell Size | 18 |
| Cable Diameter Max | 17.93mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Product Range | MIL-DTL-26482 Series 2, MIL-DTL-5015 Matrix (MS345X), MIL-DTL-83723 Series II |
| For Use With | Circular Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/52-1-18N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Shell Size | 18 |
| Cable Diameter Max | 17.93mm |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Product Range | MIL-DTL-26482 Series 2, MIL-DTL-5015 Matrix (MS345X), MIL-DTL-83723 Series II |
| For Use With | Circular Connectors |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/52-1-18N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









